در این مقاله می‌خواهیم بپردازیم به آموزش میلر لایت که یکی از بهترین سرویس‌ها برای ایمیل مارکتینگ هست و تا یه محدوده‌ای می‌توانیم به صورت رایگان از این سرویس استفاده کنیم.

امروزه ایمیل مارکتینگ نقش و جایگاه مهمی برای کسب و کارهای اینترنتی دارد چرا که با ارسال ایمیل به کاربران می‌توانیم در ذهن کاربران بمانیم و محصولات، مقالات، اخبار و… وبسایت خود را برای آن‌ها ارسال کنیم و آن‌هارا با کسب و کار خود درگیر کنیم و اگر که ایمیل مارکتینگ و نکات آن‌را به خوبی رعایت کنیم دیگر ایمیل مارکتینگ افزایش فروش را هم به خوبی می‌تواند انجام دهد که این شاهکار کبری است.

همانطور که می‌دانید سرویس‌های زیادی برای ایمیل مارکتینگ وجود دارد که این سرویس‌ها این امکان‌را به ما می‌دهند تا برای کاربران خود و ایمیل‌هایی که مشخص می‌کنیم ایمیل گروهی طراحی کنیم و بفرستیم و همچنین امکان Automations که ارسال خودکار و زمان بندی شده ایمیل ها هست راهم به ما می‌دهند که در ادامه با استفاده از سرویس میلر لایت Mailerlite ایمیل مارکتینگ را انجام می‌دهیم و کامل هر بخش را به شما توضیح می‌دهیم.

آموزش میلر لایت و ایمیل مارکتینگ با آن
آموزش میلر لایت و ایمیل مارکتینگ با آن

ایمیل مارکتینگ چیست؟

ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی به زبان ساده اینطوری است که شما محصولات، تخفیفات، اخبار و… کسب و کار خودرا به صورت ایمیل برای کاربرانی که در وبسایت شما عضو هستند، یک فرمی‌را پر کردند و… ارسال می‌کنید تا آن‌ها مطلع شوند و ایمیل شمارا مشاهده کنند و هیچ مزاحمتی برای آن‌ها ایجاد نشود و هر موقع که خواستند با زدن روی دکمه لغو عضویت ایمیل‌های شمارا دیگر دریافت نکنند.

و اگر شما غیر از توضیح بالا ایمیل مارکتینگ را انجام بدهید در اصل کارتان اسپم هست و می‌تواند موجب ضرر به کسب و کار شما باشد چرا که اکثر کاربران ایمیل‌های شما برایشان مفید نخواهد بود و با بلاک کردن یا اسپم کردن شما ممکن است ایمیل‌های دامنه شما محدود شود. همچنین می‌توانید مقاله ایمیل مارکتینگ چیست را مطالعه کنید.

ابزار های ایمیل مارکتینگ و میلر لایت

همانطور که گفتیم ابزارهای زیادی برای ایمیل مارکتینگ وجود دارند که این ابزارها امکاناتی مانند مدیریت لیست ایمیل‌ها، ارسال انواع کمپین ایمیلی، Automations یا ارسال‌های زمان بندی شده و ساخت و دریافت ایمیل کاربران با فرم‌ها را به ما می‌دهند.

یکی از بهترین ابزارها میلر لایت هست که در این مقاله می‌خواهیم بپردازیم به آموزش میلر لایت ولی قبل از آن بهتر است کمی با آن آشنا بشویم و ویژگی‌ها و تعرفه آن‌را بدانیم که البته تا یه حدودی رایگان است.

ویژگی‌های میلر لایت

برخی از ویژگی‌هایی که می‌تواند میلر لایت را نسبت به سایر ابزارهای ایمیل مارکتینگ متمایز کنند را برایتان لیست کرده‌ایم البته که بیشتر سرویس‌ها این ویژگی‌هارا دارند ولی طبق بررسی ما میلر لایت خیلی بهتر این‌هارا اجرا کرده است:

  • امکان طراحی ایمیل‌ها با صفحه ساز و Drag & Drop
  • امکان مدیریت لیست‌های ایمیل کاربران
  • پشتیبانی سریع و ۲۴ ساعته
  • کمپین‌های A / B تست
  • مشاهده کامل آمار کمپین‌های ایمیلی
  • ویژگی ارسال زمان بندی شده یا Automations
  • تجربه کاربری و رابط کاربری ساده و کاربردی
  • و…

تعرفه پلن‌های مختلف

این سرویس برای ایجاد کمپین و ارسال نامحدود ایمیل به تعداد حداکثر ۱۲۰۰۰ ایمیل به ۱۰۰۰ کاربر در هر ماه، رایگان است و ویژگی بسیار خوبی که Mailerlite دارد این هست که با وجود رایگان بودن به جز محدود بودن تعداد به ۱۰۰۰ نفر هیچ محدودیت دیگری ندارد و تمام ابزارهای آن برای شما در پنل فعال هست.

تعرفه پلن‌های مختلف Mailer lite

و پلن بعدی میلر لایت که هزینه ۹ دلار در ماه را دارد امکان ارسال ایمیل نا محدود به ۱۰۰۰ کاربر در ماه را دارد و امکاناتی مانند قالب‌های نامحدود، ایمیل‌های پویا، ارسال مجدد خودکار ایمیل‌ها، فروش محصولات دیجیتال و… به این پلن اضافه می‌شود.

و پلن آخر Mailerlite که عنوان آن پیشرفته هست امکان ارسال ایمیل‌های نا محدود به ۱۰۰۰ مشترک در ماه‌را می‌دهد و امکانات ادغام با فیس بوک، ویرایشگر HTML پیشرفته، پاپ آپ‌های تبلیغاتی و محرک‌های متعدد در Automations‌ها به آن اضافه می‌شوند.

البته چون در ایران هستیم و نمیتوانیم هزینه دلاری کنیم همان سرویس رایگان Mailerlite برای کسب و کارهای نوپا و متوسط مناسب است. در ادامه می‌پردازیم به آموزش میلر لایت و ایمیل مارکتینگ با آن.

ثبت نام و عضویت در میلر لایت

در قدم اول آموزش میلر لایت می‌خواهیم بپردازیم به ثبت نام در این سرویس که بسیار ساده است و مانند ثبت نام در هر وبسایت دیگری است. پس ابتدا به وبسایت میلر لایت بروید و روی گزینه‌ی Sign Up کلیک کنید، حالا فرم عضویت در این وبسایت برای شما نمایش داده می‌شود.

ثبت نام و عضویت در میلر لایت
ثبت نام و عضویت در میلر لایت

Company or Organization: نام کسب و کار خود‌را وارد کنید.
Name: نام خودتان را وارد کنید.
Email address: ایمیل‌تان را وارد کنید که معتبر باشد و چک می‌کنید.
Password: یک رمز عبور مشخص کنید.

حالا ثبت نام شما انجام شده است و برای تایید حسابتان و استفاده از سرویس میلر لایت باید ایمیل خود‌را تایید کنید. توجه داشته باشید که بعدا می‌تونید ایمیل‌های دیگری‌هم اضافه کنید. بعد از زدن روی گزینه‌ی Email verification یک ایمیل برای شما حاوی لینک تایید ارسال می‌شود و روی آن کلیک کنید و برگردید به میلر لایت و صفحه‌را رفرش کنید.

تایید ایمیل حساب کاربری
تایید ایمیل حساب کاربری

در قدم بعدی باید اطلاعات وبسایت‌ یا کسب و کارتان‌را تکمیل کنید. پس روی گزینه‌ی Complete your profile و بعد کافی است در قسمت Website URL نشانی اینترنتی وبسایت‌تان را وارد کنید و روی گزینه‌ی Next کلیک کنید.

تکمیل اطلاعات کسب و کار
تکمیل اطلاعات کسب و کار

و در مرحله بعد هم آدرس، شهر، کشور، زمان و نوع کسب و کارتان‌را مشخص کنید و بازهم روی گزینه‌ی Next step کلیک کنید و در این مرحله انتخاب کنید که از چه امکانات میلر لایت می‌خواهید استفاده کنید، پیشنهاد می‌کنیم تمام گزینه‌ها را انتخاب کنید و در نهایت برید به مرحله بعدی.

مرحله پنجم ثبت اطلاعات میلر لایت

در این مرحله باید مشخص کنید که آیا شما لیست ایمیلی هنوز دارید یا نه که بستگی به خودتان دارد و اگر دارید روی گزینه‌ی Yes بزنید و بعد اطلاعاتی را وارد کنید که چه تعداد هست و از چه طریقی بدست آورده‌اید و بعد هم روی گزینه‌ی Next کلیک کنید.

در مرحله آخر سوالاتی در رابطه با تجربه شما از استفاده سرویس‌های دیگر دیجیتال مارکتینگ و ایمیل مارکتینگ میپرسه و در نهایت سوال آخر میپرسه که آیا قبلا سایت ساخته‌اید یا خیر. در نهایت به مرحله‌ی بعدی بروید و شرایط استفاده و قوانین میلر لایت را تایید کنید و روی دکمه Confirm کلیک کنید تا این قسمت تکمیل شود.

تبریک می‌گم ثبت نام شما در میلر لایت تکمیل شد.

دریافت ایمیل‌های کاربران

شما باید از یک طریقی ایمیل‌های کاربران‌را جمع آوری کنید تا بتوانید برای آن‌ها ایمیل‌های خود‌را ارسال کنید. برای جمع آوری لیست ایمیل‌های کاربرانتان روش‌های زیادی وجود دارد. روش اول که ساده‌ترین آن هست کاربرانی است که در وبسایت شما ثبت‌نام کرده‌اند به طور مثلا برای نوشتن دیدگاه یا خواندن برخی مطالب می‌توانید کاربران را مجبور به ثبت‌نام کنید تا ایمیل آن‌ها را دریافت کنید.

روش بعدی که هدفمند‌تر هست برای کاربرانی است که یک فرم‌را پر می‌کنند. به طور مثال در وبسایت لردات فرم عضویت در باشگاه وبمستران را پر می‌کنند و ایمیلی دریافت می‌کنند پس این افراد دنبال آموزش هستند و برای کمپین‌ها و ایمیل‌های دوره‌های آموزشی مناسب هستند.

و در آخر کاربرانی است که محصولاتی را از شما تهیه می‌کنند به طور مثال کاربرانی که از لردات دوره آموزشی خریده‌اند لیستش با کاربرانی که از لردات قالب و افزونه وردپرس خریده‌اند جدا هستند و برای گروه اول آموزش‌هارا ایمیل می‌کنیم و برای گروه دوم قالب و افزونه‌هارا چون هدفمند تر هست.

بعد از دریافت لیست کاربران از قسمت Subscribers در میلر لایت می‌توانید آن‌هارا اضافه و مدیریت کنید.

دریافت ایمیل‌های کاربران
دریافت ایمیل‌های کاربران

آموزش میلر لایت و استفاده از آن

در ادامه آموزش میلر لایت می‌پردازیم به امکاناتی که این سرویس در اختیار شما قرار می‌دهد و نحوه استفاده از آن و کاربرد، مزایا و معایب هر کدام‌را به شما می‌گوییم تا در ایمیل مارکتینگ وبسایت خود موفق باشید.

۱- Regular campaign

از طریق بخش Campaigns در پنل Mailerlite می‌توانید یک کمپین ایمیل یا ارسال ایمیل گروهی جدید را شروع کنید. یکی از انواع این ایمیل‌ها Regular campaign یا یک کمپین معمولی برای ارسال ایمیل به لیست ایمیل‌هایتان. کافی است یک نام برای آن انتخاب کنید.

Regular campaign

و بعد اطلاعات ایمیل را مشخص کنید و در آخر به صفحه ساز میروید تا بتوانید ایمیل‌تان را طراحی کنید و بعد هم منتشر کنید تا برای لیست کاربرانتان ارسال شود.

۲- A/B split campaign

این نوع کمپین به این صورت هست که شما دو نوع ایمیل طراحی می‌کنید و بعد یکی از آن‌ها برای لیستی از کاربرانتان ارسال می‌شود و یکی دیگر برای یک لیست دیگر از کاربرانتان ارسال می‌شود و این به انتخاب خودتان هست.

این نوع ایمیل زمانی کاربرد دارد که می‌خواهید کیفیت ایمیل‌هارا بر اساس آمار و کلیک‌های کاربران متوجه شوید و یا اینکه می‌خواهید مخاطب هدفتان را برای یک کمپین فروش یا تخفیف خاص شناسایی کنید تا ببینید روی کدام گروه باید ایمیل بیشتری ارسال کنید و وقت بیشتری بگذارید. پیشنهاد می‌شود برای کسب و کار خود برای شناسایی مخاطب هدف و ایمیل بهتر روی دسته کمی از مخاطبانتان این تست را انجام دهید.

۳- RSS campaign 

این نوع ایمیل به این صورت هست که شما اطلاعاتی را وارد می‌کنید و بعد هر مقاله‌ای که منتشر می‌کنید در قالب دلخواه شما یک ایمیل با موضوع مقاله جدید وبلاگ وبسایت‌تان برای لیستی از مخاطبینتان که به طور مثال عضو خبرنامه ایمیلی شما شده‌اند ارسال می‌شود. در اصل این نوع برای سایت هایی که خبرنامه ایمیلی دارند بسیار پر کاربرد هست.

۴- Auto resend 

در این نوع شما یک ایمیلی را مانند حالت Regular campaign میسازید و برای کاربرانتان ارسال می‌کنید، با این تفاوت که می‌توانید مشخص کنید هر چند وقت یک بار به طور مثال هر هفته یک بار برای کاربرانتان ارسال شود. مثلا یک کمپین فروش دارید می‌خواهید تا پایان کمپین هر روز این ایمیل برای کاربرانتان ارسال شود.

۵- Automations

این امکان در بخش فرم‌ها کاربرد دارد، به این صورت که شما یک فرمی‌را با میلر لایت میسازید و کد آن‌را دریافت می‌کنید و حالا این فرم‌را در هرجایی قرار بدهید و ایمیلی از طریق آن ارسال شود طبق زمان بندی که شما مشخص کردید ایمیلی به آن کاربر ارسال می‌شود.

برای استفاده از این امکان کافی است به بخش Forms در میلر لایت بروید و بعد مراحل را طی کنید. در ابتدا نام فرم را مشخص کنید و بعد نوع آن‌را و در مرحله بعدی اطلاعات ایمیل‌را مشخص کنید. و در نهایت هم به صفحه ساز می‌روید و می‌توانید فرم خود را طراحی و ثبت کنید و کد آن‌را دریافت کنید و در هر جایی از دنیای اینترنت خواستید قرار دهید.

ساخت فرم و Automations
ساخت فرم و Automations

در مرحله بعدی که به Automations مرتبط می‌شود تنظیماتی بعد از ثبت فرم مشاهده می‌کنید که یه بخشی با عنوان Automations دارد از این طریق می‌توانید ایمیل‌هایی را بسازید و زمان بندی ارسال برای ایمیل‌های ارسالی از طریق فرمی که ساختید را مشخص کنید.

جمع‌بندی کلی

در این مقاله آموزشی پرداختیم به آموزش میلر لایت و در ابتدا با ایمیل مارکتینگ به صورت کلی آشنا شدیم و بعد توضیحاتی درباره آن و سرویس‌های ایمیل مارکتینگ دادیم که متوجه شدیم Mailerlite یکی از بهترین سرویس‌های ایمیل مارکتینگ هست.

در قدم بعدی آموزش میلر لایت پرداختیم به نحوه عضویت در این سیستم و قدم به قدم پیش رفتیم و بعد هم انواع امکانات ایمیل مارکتینگ میلر لایت و نحوه استفاده از آن‌هارا توضیح دادیم. اگر سوالی در رابطه با این مقاله دارید می‌توانید از بخش نظرات یا پشتیبانی آنلاین وبسایت پرسش خود را برایمان ارسال کنید.

این آموزش چقدر برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز: ۳.۵ / ۵. تعداد رای: ۱۴

هنوز امتیازی ثبت نشده! شما اولین نفر باشید...

صالح زارعی

مدیر و بنیان‌گذار لردات. جاده‌های سراشیبی‌را طی می‌کنم تا به اهدافی که دارم برسم...

1

مقالات مرتبط

نظر یا سوالی دارید؟