احتمالا نام ایمیل مارکتینگ را در جاهایی که صحبت از بازاریابی و دیجیتال مارکتینگ هست بارها شنیده‌اید. ایمیل مارکتینگ یکی از روش‌های تاثیر گذار در بازاریابی و دیجیتال مارکتینگ یک کسب و کار اینترنتی است که باید به آن توجه کرد.

اگر در کسب و کارتان از ایمیل مارکتینگ به صورت اصولی و درست استفاده کنید حداقل ۱۰ درصد از فروش شما از همین طریق خواهد بود. در ادامه این مقاله به سوال ایمیل مارکتینگ چیست پاسخ کامل می‌دهیم و نکات و کاربردهای آن‌را می‌گوییم و همچنین بهترین ابزارها برای انجامش را به شما معرفی می‌کنیم.

ایمیل مارکتینگ دقیقا چیست؟

ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی اینطوری است که شما محصولات، تخفیفات، اخبار و… کسب و کار خودرا به صورت ایمیل برای کاربرانی که در وبسایت شما عضو هستند، یک فرمی‌را پر کردند و… ارسال می‌کنید تا آن‌ها مطلع شوند و ایمیل شمارا مشاهده کنند و هیچ مزاحمتی برای آن‌ها ایجاد نشود و هر موقع که خواستند با زدن روی دکمه لغو عضویت ایمیل‌های شمارا دیگر دریافت نکنند.

مزایا و کاربردها

ایمیل مارکتینگ‌ اگر اصولی انجام شود مزایا و کاربردهای بسیار زیادی دارد ولی اگر اصولی انجام نشود مزایای آن تبدیل به معایب آن می‌شود و می‌تواند باعث از دست دادن کاربران برای کسب و کار شما شود.

مزایا و کاربردهای ایمیل مارکتینگ در کسب و کار اینترنتی:

 • آگاه کردن کاربران از اخبار و محصولات جدید
 • ارسال کمپین‌های تخفیف و کدهای تخفیف به کاربران
 • افزایش فروش وبسایت
 • قابل مشاهده بودن ایمیل‌ها در نوتیفیکیشن‌های دستگاه کاربر
 • مشاهده آمار تبدیل و کلیک در ایمیل‌ها و تحلیل آن‌ها
 • کم هزینه و پر سود بودن آن
 • ارسال به کاربران هدفمند که مثلا ایمیل خود را در فرمی وارد کرده‌اند
 • برند سازی
 • و…
ایمیل مارکتینگ دقیقا چیست؟
ایمیل مارکتینگ دقیقا چیست؟

چرا باید از آن استفاده کنیم؟

سوالی که ممکن است برای شماهم پیش آمده باشد این است که چرا باید از آن استفاده کنیم. کافی است یک دور لیست مزایا و کاربردهای ایمیل مارکتینگ که در بخش قبل ارائه شد را بخوانید تا سوالتان تبدیل شود به چرا از آن استفاده نکنیم!؟

خب ایمیل مارکتینگ ابزاری است که شما تا یک حدی می‌توانید از آن رایگان استفاده کنید و در ذهن کاربران باشید و از طریق آن افزایش فروش داشته باشید و همچنین باعث برندسازی شما می‌شود و می‌توانید کاربران‌را از تخفیفات، محصولات جدید و… وبسایت خود مطلع کنید.

در کنار همه این موارد شما می‌توانید به طور مثال ایمیل کاربرانی که محصول تیشرت شمارا خریده‌اند را از طریق لیست سفارشات دریافت کنید و برای آن‌ها ست شلوار همان تیشرت‌را ایمیل کنید و احتمالا بیشتر آن‌ها از شما خرید می‌کنند. به این موضوع ارسال هدفمند می‌گوییم که بسیار موثر هست.

استراتژی ایمیل مارکتینگ

ابتدا سعی کنید یک استراتژی برای ایمیل مارکتینگ کسب و کار اینترنتی خود مشخص کنید. بگذارید باهم پیش برویم. در ابتدا مشخص کنید که هدف شما از از انجام ایمیل مارکتینگ و ارسال انبوه ایمیل به کاربرانتان چیست و می‌خواهید به چه چیزی برسید. به طور کلی یکی از چهار مورد زیر باید باشد:

 • افزایش بازدید و کاربران ثابت سایت
 • جذب و شناسایی مشتریان جدید
 • افزایش فروش
 • حفظ مشتریان وفادار
 • بهبود کیفیت محصولات

حالا چند نوع ایمیل مارکتینگ‌را داریم که شما با توجه به استراتژی و هدفی که مشخص کردید برای کسب و کار اینترنتی خود می‌توانید از چند نوع یا یک نوع آن استفاده کنید.

انواع ایمیل‌ها در ایمیل مارکتینگ:

 • خبرنامه ایمیلی: احتمالا در خیلی وبسایت‌ها فرمش‌را دیده‌اید و یا در آن عضو شده‌اید. این طوری است که مدیران وبسایت اخبار و محتواهای جدیدشان‌را به صورت منظم برای کاربران ایمیل می‌کنند.
 • اطلاع رسانی: عموما برای کاربرانی است که در وبسایت ثبت‌نام کرده‌اند. به طور مثال برای تغییر پنل کاربری در وبسایت می‌توانید یک ایمیل اطلاع رسانی به کاربران خود بفرستید.
 • ارائه پیشنهادهای ویژه: در کمپین‌های تخفیف خود می‌توانید استفاده کنید یا کد تخفیف‌هایی که به کاربرانی که یک کاری در وبسایت شما انجام داده‌اند مانند پر کردن یک فرم بفرستید.
 • Automation: در این روش مدیران از طریق یک فرم ایمیل کاربر را دریافت می‌کنند و به صورت اتوماتیک یک ایمیل بلافاصله یا بعد از یک بازه زمانی مشخص برای آن‌ها ارسال می‌شود مانند سایدبار همین صفحه.

شروع ایمیل مارکتینگ

در ابتدا برای شروع ایمیل مارکتینگ باید آموزش ساخت ایمیل سازمانی را ببینید و یک ایمیل سازمانی برای وبسایت خود بسازید تا با ایمیل اصلی خود مانند info@lerdot.com ایمیل‌را به کاربرانتان ارسال کنید.

و در قدم‌های بعدی باید استراتژی ایمیل مارکتینگ‌را در کسب و کار اینترنتی خود یا وبسایت خود مشخص کنید و طبق آن پیش بروید. سعی کنید هفته‌ای حداقل یک بار و حداکثر ۳ بار به کاربرانتان ایمیل بفرستید. در قدم بعدی باید لیست ایمیل‌ها کاربرانتان را از روش‌هایی که در ادامه توضیح می‌دهیم جمع‌آوری کنید و در آخر هم با استفاده از ابزار و سرویس ایمیل مارکتینگ مناسب به کاربرانتان ایمیل‌های اصولی و درست بفرستید.

جمع آوری لیست ایمیل

برای جمع آوری لیست ایمیل‌های کاربرانتان روش‌های زیادی وجود دارد. روش اول که ساده‌ترین آن هست کاربرانی است که در وبسایت شما ثبت‌نام کرده‌اند به طور مثلا برای نوشتن دیدگاه یا خواندن برخی مطالب می‌توانید کاربران را مجبور به ثبت‌نام کنید تا ایمیل آن‌ها را دریافت کنید.

روش بعدی که هدفمند‌تر هست برای کاربرانی است که یک فرم‌را پر می‌کنند. به طور مثال در وبسایت لردات فرم عضویت در باشگاه وبمستران را پر می‌کنند و ایمیلی دریافت می‌کنند پس این افراد دنبال آموزش هستند و برای کمپین‌ها و ایمیل‌های دوره‌های آموزشی مناسب هستند.

و در آخر کاربرانی است که محصولاتی را از شما تهیه می‌کنند به طور مثال کاربرانی که از لردات دوره آموزشی خریده‌اند لیستش با کاربرانی که از لردات قالب و افزونه وردپرس خریده‌اند جدا هستند و برای گروه اول آموزش‌هارا ایمیل می‌کنیم و برای گروه دوم قالب و افزونه‌هارا چون هدفمند تر هست.

ابزارهای ایمیل مارکتینگ

به طور پیشفرض شما در وردپرس این امکان‌را ندارید که به صورت ساده به کاربران یا یک لیست ایمیل ایمیل‌هایی که می‌خواهید را ارسال کنید. پس یک سری ابزار ایمیل مارکتینگ توسط افراد مختلف ارائه شده‌اند که به ما این امکان‌را می‌دهند تا انواع ایمیل‌هارا به کاربران و لیست ایمیل خود بفرستیم و آن‌هارا طراحی و مدیریت کنیم.

در ادامه سه تا از بهترین ابزار‌ها برای انجام ایمیل مارکتینگ‌را به شما معرفی می‌کنیم. شاید بخواهید بدانید که ما از چه ابزاری استفاده می‌کنیم، ما در لردات برای ایمیل مارکتینگ از ابزار میلرلایت یا Mailerlite استفاده می‌کنیم.

میلرلایت – Mailerlite

یکی از بهترین ابزارهای ایمیل مارکتینگ میلرلایت هست. همه ابزارهای ایمیل مارکتینگ امکان استفاده‌ی رایگان‌را دارند ولی تا یه اندازه‌ای امکان استفاده رایگان دارند. برای استفاده رایگان از میلرلایت شما تا ۲۰۰۰ کاربر و ۱۲۰۰۰ ایمیل در ماه می‌توانید ارسال کنید که برای کسب و کارهای نوپا و متوسط خوب است.

ابزارهای ایمیل مارکتینگ - میلرلایت
ابزارهای ایمیل مارکتینگ – میلرلایت

لازم به ذکر هست همه‌ی این ابزارهایی که معرفی می‌کنیم برای مدیریت ایمیل مارکتینگ دو راه را در اختیار شما قرار می‌دهند. راه اول از طریق پنل مدیریت وبسایت خودشان و بدون نیاز به افزونه و راه دوم با استفاده از افزونه در وبسایت وردپرسی شما.

میل چیمپ – mailchimp

میل چیمپ یا همان mailchimp یکی دیگر از ابزارهای مشهور و عالی در زمینه‌ی مدیریت ایمیل مارکتینگ برای کسب و کارهای اینترنتی است. که محدوده استفاده رایگان آن مانند میلرلایت هست. ابزار میل چیمپ و میلرلایت تقریبا یکسان هستند و باید خودتان ببینید که با کدام ارتباط برقرار می‌کنید.

میل چیمپ
میل چیمپ

پاکت – pakat

ابزار ایمیل مارکتینگ بعدی پاکت هست که یک ابزار ایرانی است و ما در لردات تجربه استفاده از آن‌را داشتیم و واقعا ابزار عالی و مناسبی است که می‌توانید از آن در وبسایت خود استفاده کنید.

مانند دو ابزار قبلی از این ابزارهم تا حدودی می‌توانید رایگان استفاده کنید و خوبی آن این هست که متناسب با سلیقه ایرانی، فارسی بودن، پشتیبانی فارسی و فونت‌های فارسی در ایمیل ها است و اگر خواستید از نسخه پرو آن استفاده کنید به راحتی با واحد پولی ایران می‌توانید آن‌را تهیه کنید.

ابزار ایمیل مارکتینگ ایرانی پاکت
ابزار ایمیل مارکتینگ ایرانی پاکت

جمع‌بندی کلی

در این مقاله آموزشی از وبسایت لردات پرداختیم به موضوع ایمیل مارکتینگ که شاخه‌ای از بازاریابی و دیجیتال مارکتینگ در کسب و کار های اینترنتی است و بسیار می‌تواند برای شما سودآور باشد به شرطی که از آن اصولی و درست استفاده کنید و به کاربران خود ایمیل ارسال کنید.

و بعد با مزایا و کاربردهای ایمیل مارکتینگ بیشتر آشنا شدیم و استراتژی آن و انواع ایمیل‌هارا توضیح دادیم و در نهایت روش‌های جمع‌اوری لیست ایمیل‌های کاربران را به صورت درست توضیح دادیم و در انتهای آموزش‌هم به بهترین ابزارهای ایمیل مارکتینگ پرداختیم که می‌توانید از آن استفاده کنید.

این آموزش چقدر برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز: ۵ / ۵. تعداد رای: ۱

هنوز امتیازی ثبت نشده! شما اولین نفر باشید...

صالح زارعی

مدیر و بنیان‌گذار لردات. جاده‌های سراشیبی‌را طی می‌کنم تا به اهدافی که دارم برسم...

1

مقالات مرتبط

نظر یا سوالی دارید؟