شماهم عبارت گوگل دیسکاور را شنیده اید؟ یا همان اکسپلور گوگل که می‌تواند ورودی زیادی را برای ما داشته باشد ولی نمایش داده شدن در آن کمی سخت هست. توی این آموزش می‌خواهیم بپردازیم به گوگل دیسکاور یا همان اکسپلور گوگل که در موبایل و تبلت و برنامه خود Google قابل مشاهده هست.

همچنین بهتان توضیح بدهیم که چیکار کنید تا شانس نمایش داده شدن وبسایت شما در Google Discover افزایش پیدا کند و از این طریق بتوانید کاربران زیادی را با وبسایت خود آشنا کنید.

گوگل دیسکاور چیست؟

گوگل دیسکاور یک بخشی است که از چند سال پیش توسط گوگل ارائه شد و فقط روی برنامه‌ی گوگل توی موبایل یا تبلت قابل مشاهده هست. و آمار ورودی از گوگل دیسکاور‌روهم از طریق پنل گوگل سرچ کنسول می‌توانید مشاهده کنید که اگر سایت تازه کاری دارید احتمال اینکه در پنل سرچ کنسول شما بخش Discover فعال باشد کم هست.

گوگل دیسکاور مانند اکسپلور در شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام هست و مطالب مورد علاقه کاربر و ترند را از سایت‌های دیگه جمع‌آوری می‌کند و با تصویر، عنوان و سایت در زیر بخش جستجو در اپلیکیشن گوگل نمایش می‌دهد. اگر تصویر زیر را مشاهده کنید کامل تر می‌توانید بفهمید گوگل دیسکاور چیست. شاید همه‌ی شما این بخش‌را دیده‌اید ولی نام دقیق آن و عملکرد آن‌را نمی‌دانستید. در ادامه به شما توضیح خواهیم داد که Google Discover بر چه اساسی مطالب را نمایش می‌دهد.

گوگل دیسکاور چیست؟ نحوه نمایش سایت در اکسپلور گوگل
گوگل دیسکاور چیست؟ نحوه نمایش سایت در اکسپلور گوگل

گوگل دیسکاور بر چه اساسی مطالب را نشان می‌دهد؟

شاید برای شماهم سوال باشد که وقتی من در موبایلم برنامه گوگل را باز می‌کنم و بعد از بخش جستجو مطالب گوگل دیسکاور را میبینم این مطالب چرا انقدر نزدیک به علایق من هستند و یا شاید هم نباشند که در اصل معیارهای اصلی که گوگل برای نمایش مطالب در بخش دیسکاور استفاده می‌کند به شکل زیر هست:

 • موقعیت مکانی یا Location شما
 • جستجوهای اخیر شما در گوگل
 • سن و زبان مرورگر شما
 • مطالب ترند و پر بازدید با توجه به موارد بالا

گوگل با توجه به تنظیمات حساب شما، لوکیشن و جستجوهایی که در موتور جستجوی آن انجام داده‌اید با شخصیت شما آشنا می‌شود و مطالب مناسب و نزدیک به علایق شمارا با توجه نکاتی که گفتیم در این بخش نشان می‌دهد که البته ترند و پر بازدید بودن آن‌هاهم تاثیر زیادی دارد.

به طور مثال اگر شما در ترکیه زندگی کنید و درباره فیلم های کره‌ای زیاد جستجو کرده باشید به احتمال زیاد در بخش دیسکاور مطالب مربوط به فیلم‌های کره‌ای که در ترکیه دوبله شده اند و افراد ترکیه‌ای زیاد سرچ می‌کنند را مشاهده خواهید کرد.

چرا نمایش داده شدن در Google Discover اهمیت دارد

اگر می‌خواهید وبسایت شما در این بخش محبوب البته بیشتر در افراد خارجی نمایش داده شود بسیار کار سختی است و باید وبسایت خوش شانسی داشته باشید. ولی اگر وبسایت شما وارد این بخش شود به راحتی می‌توانید کاربران زیادی وارد سایت خود کنید که این مورد به بهبود سئوی سایت شماهم کمک خواهد کرد.

در اصل گوگل دیسکاور یعنی وارد شدن کاربر بدون نیاز به جستجو و علاقه به مطلب شما، کافی است مطلب شما پر بازدید، ترند و جذاب باشد و یک سری معیارهای دیگر تا در ادامه می‌گوییم را داشته باشد تا شانس بیشتری برای بودن در گوگل دیسکاور داشته باشد. در نهایت اگر وارد این بخش شد بتواند ورودی بالایی را جذب کند.

چرا نمایش داده شدن در Google Discover اهمیت دارد
چرا نمایش داده شدن در Google Discover اهمیت دارد

چگونه در دیسکاور گوگل نمایش داده بشیم؟

شاید از ابتدای این مقاله دنبال این بخش بودید که اصلا چگونه در بخش دیسکاور گوگل نمایش داده بشیم و در نهایت از طریق آن ترافیک وبسایت خودمان را افزایش بدهیم. باید همین اول کار بگم که راه دقیقی برای نمایش داده شدن سایت در گوگل دیسکاور نیست. ولی اگر نکاتی که در ادامه می‌گوییم را رعایت کنید شانس بیشتری برای نمایش در آن خواهید داشت.

نکات نمایش در دیسکاور

این نکات را رعایت کنید تا وبسایت شما شانس بیشتری داشته باشد تا در بخش دیسکاور گوگل به کاربران شما نمایش داده شود:

 • محتواهای تخصصی در گوگل دیسکاور نمایش داده نمیشود و محتوات برای عموم مردم باید باشه
 • مقاله یا محتوای شما باید اختصاصی باشه و به هیچ وجه کپی یا مشابه مقالات دیگر نباشد
 • محتوای شما ترند روز و پر طرفدار یا پر جستجو باشه
 • در موتور جستجوی گوگل سئوی خوبی داشته باشد

افزایش بازدید در دیسکاور

حالا بعد از اینکه وبسایت شما در بخش دیسکاور گوگل نمایش داده شد برای اینکه بازدیدهای زیادی بگیره و باعث افزایش ترافیک بیشتر وبسایت شما بشه باید موارد زیر را داشته باشد.

 • کاربران زیادی روش کلیک کند که عامل آن محتوای جذاب هست
 • کاربر بعد از وارد شدن به مقاله بلافاصله به صفحه اصلی گوگل برنگردد
 • سایت شما ریسپانسیو باشد

مشاهده آمار ورودی سایت از Discover

برای اینکه بتوانید ببینید سایت شما وارد گوگل دیسکاور شده یا نه باید به گوگل سرچ کنسول وبسایت خود بروید و بعد اگر بخش Discover در زیر منوی Performance برای شما فعال شده بود یعنی سایت شما تا به حال از این بخش ورودی داشته است و از آن بخش برای مشاهده ورودی گوگل دیسکاور وبسایت خود می توانید استفاده کنید و مانند نتایج جستجوی گوگل آمار ایمپرشن، کلیک، CTR و… وبسایت خود را در آن بخش مشاهده کنید. مانند شکل زیر:

مشاهده آمار ورودی سایت از Discover
مشاهده آمار ورودی سایت از Discover

جمع‌بندی کلی

در این محتوا با بخش دیسکاور گوگل آشنا شدیم که گفتیم مانند اکسپلور شبکه‌های اجتماعی مانند ایسنتاگرام می‌ماند و با توجه به علایق، لوکیشن، جستجوهای اخیر و… موارد مورد علاقه شمارا در اپلیکیشن Google یا Chrome در موبایل و تبلت بهتان نشان می‌دهد که در اصل همیشه ما این بخش را می‌دیدیم ولی آشنایی کامل با آن نداشتیم.

در ادامه با نکاتی که به شما کمک می‌کند ابتدا در گوگل دیسکاور نمایش داده شوید و بعد از طریق آن ترافیک زیادی در سایت خود ایجاد کنید را توضیح دادیم و در نهایت هم گفتیم که از کجا متوجه بشوید در گوگل دیسکاور نمایش داده شدید یا نه و چطوری آمار آن‌را مانند جستجوی گوگل در سرچ کنسول مشاهده کنید.

این آموزش چقدر برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز: ۴.۲ / ۵. تعداد رای: ۵

هنوز امتیازی ثبت نشده! شما اولین نفر باشید...

صالح زارعی

مدیر و بنیان‌گذار لردات. جاده‌های سراشیبی‌را طی می‌کنم تا به اهدافی که دارم برسم...

25

مقالات مرتبط

نظر یا سوالی دارید؟