افزونه بست المنت

جلسه ۱۵: قالب وردپرس چیست؟ نصب قالب وردپرس و کار با آن

در این جلسه از دوره ساخت سایت با وردپرس می‌خواهیم بپردازیم به قالب وردپرس. اینکه قالب وردپرس چیست و نصب قالب وردپرس و کار با آن چگونه است. این جلسه یک جلسه مهم است پس با دقت تماشا کن 🙂

قالب وردپرس چیست

قالب وردپرس چیست؟ قالب سایت در اصل ظاهر سایت شمارا مشخص می‌کند و هزاران قالب وردپرس وجود دارد که با استفاده از آن‌ها شما می‌توانید چند سایت با ظاهرهای متفاوتی طراحی کنید.

قالب وردپرس خیلی مهم است و ظاهر اصلی سایت شما را مشخص میکند. لازم به ذکر است که حتی اگر سایت شما دارای ویژگی‌های بسیار زیاد و کیفیت بالا باشد اگر ظاهر و طراحی مناسبی نداشته باشد بازدید و کاربران و فروش زیادی هم نمی‌تواند داشته باشد.

برای رفتن به بخش مدیریت قالب وردپرس کافیه در پیشخون وردپرس خود به مسیر نمایش > پوسته‌ها بروید تا بتوانید قالب های سایت خود را مشاهده کنید و آن‌هارا مدیریت کنید. و زمانی که قالب سایت خود را تغییر می‌دهید ظاهر سایت شما با توجه به آن قالب تغییر می‌کند.

قالب وردپرس چیست
قالب وردپرس چیست

انتخاب قالب وردپرس مناسب! رایگان یا غیر رایگان؟

برای شروع نیاز نیست حتما قالب پولی تهیه کنید و می‌توانید در شروع کار از قالب وردپرس رایگان استفاده کنید. برای دریافت قالب رایگان وردپرس می‌توانید به مسیر نمایش > پوسته‌ها و افزودن در پیشخوان وردپرس خود بروید.

ولی قالب هایی که از مخزن وردپرس می‌توانید دریافت کنید انگلیسی هستند و چپ چین و کاربرد زیادی برای سایت‌های فارسی ندارند. برای همین می‌توانید عبارت قالب رایگان وردپرس را در گوگل سرچ کنید و سایت‌هایی که قالب رایگان وردپرس ارائه می‌دهند را باز کنید و قالب مورد نظر خود که مناسب برای زبان فارسی و راست چین باشد را دریافت کنید.

اگر قصد دارید قالب پولی و حرفه‌ای خریداری کنید که پیشنهاد می‌شود همین کار را کنید تا از ابتدای کار حرفه‌ای باشید می‌توانید از سایت‌هایی که مارکت وردپرس هستند مانند ژاکت استفاده کنید.

لازم به ذکر هست که قالب‌های رایگان وردپرس ویژگی های زیادی ندارند و طراحی حرفه‌ای ندارند و اگر قصد ندارید به صورت حرفه‌ای رو سایت خود کار کنید و می‌خواهید یک سایت معمولی داشته باشید پیشنهاد می‌کنم از قالب رایگان استفاده کنید.

قالب فارسی شده استفاده کنیم یا نه؟

اگر قصد خرید قالب فارسی شده یا راست چین شده را دارید حتما از منبع آن اطمینان یابید. چون اگر منبع و شخصی که فارسی سازی کرده است قالب رو معتبر نباشد می‌تواند به قرار دادن تکه کدی در کدهای قالب به سایت شما نفوذ کند!

و اگر اسرار دارید تا از قالب فارسی استفاده کنید پیشنهاد می‌شود قالب را از سایت معتبر و اصلی که خارجی هم هست دریافت کنید و بعد طبق آموزش های ساده راست چین کردن قالب وردپرس خودتان این کار را انجام دهید.

قالب اورجینال را خریداری کنید

لازم به ذکر است حتما قبل از خرید قالب از مطمئن بودن سایتی که از آن خرید انجام می‌دهید اطمینان یابید و از سایت معتبر خریداری کنید و حتما از اورجینال بودن قالب مطمئن شوید.

مطمئن بشوید که قالب دارای پشتیبانی و آپدیت‌های منظم باشد تا اگر جایی به مشکل خوردید قابل حل شدن باشد. همچنین اگر قالب اورجینال نباشد ممکن است با افزونه‌های تداخل ایجاد کند و سایت شما به مشکل بخورد.

نصب قالب در وردپرس

اگر قصد دارید از قالب رایگان استفاده کنید تنها یک راه برای نصب قالب وردپرس روی سایت وردپرسی تان دارید که آن‌هم از پیشخوان وردپرس به راحتی قابل انجام است که در ادامه مراحل انجامش را توضیح می‌دهیم.

ولی اگر قالب پولی خریداری کرده اید، اکثر قالب های پولی دارای دو روش نصب هستند یکی مانند قالب های رایگان از پیشخوان وردپرس و دیگری روش Easy installer که همراه فایل قالب آموزش استفاده از این روش توسط فروشنده در اختیار شما قرار می‌گیرد ولی ماهم توضیح کوتاهی در این آموزش در این باره بهتان می‌دهیم.

نصب قالب وردپرس از پیشخوان وردپرس

با استفاده از این روش می‌توانی فایل قالب‌های رایگان و قالب‌های پولی را روی سایت‌تان نصب کنید و برای تمام قالب‌ها این روش کار می‌کند و تمام قالب ها از این روش قابل نصب هستند.

ابتدا برای نصب قالب وردپرس کافی است وارد پیشخوان وردپرس شده و به مسیر نمایش > پوسته بروید.

شروع نصب قالب وردپرس
شروع نصب قالب وردپرس

در مرحله بعدی باید روی گزینه افزودن کلیک کنید. حالا در این صفحه قالب های رایگان وردپرس را می‌بینید در اصل مخزن قالب های وردپرس است. حالا باید روی گزینه بارگذاری پوسته کلیک کنید تا بتوانید پوشه قالب‌تان را آپلود کنید.

حالا باید روی گزینه Choose File کلیک کنید و از فایل‌های سیستم خود فایل فشرده‌ی قالب را انتخاب کنید و روی دکمه نصب کلیک کنید تا نصب شروع شود.

آپلود و نصب قالب وردپرس
آپلود و نصب قالب وردپرس

حالا نصب قالب وردپرس شما آغاز می‌شود و بعد از نصب شدن با صفحه زیر مواجه می‌شوید.

این پیغام به معنای این است که نصب قالب وردپرس شما به خوبی انجام شده است. اگر روی گزینه پیش نمایش زنده بزنید می‌توانید پیش نمایش قالب را در سایت‌تان قبل از فعال کردن مشاهده کنید. اگر گزینه فعال کردن را کلیک کنید قالبی که نصب کردید فعال می‌شود و اگر روی گزینه بازگشت به برگه‌ی پوسته‌ها بدون هیچ اتفاقی بر می‌گردید.

فعالسازی قالب وردپرس
فعالسازی قالب وردپرس

اگر قالب رایگان دریافت کرده باشید احتمالا دارای فایل درون ریز xml است که برای اجرای آن کافی است به بخش ابزارها > درون ریزی بروید و افزونه درون ریز وردپرس را نصب کنید و فایل xml را روی سایت خود اپلود کنید.

نصب قالب وردپرس از روش Easy installer

اگر قالب پولی خریداری کرده باشید احتمالا یک روش نصب دیگر علاوه بر روش قبلی وجود دارد که Easy installer نام دارد. نحوه نصب به این روش را در ویدیوی جلسه به خوبی آموزش دادم.

اگر سایت‌تان دارای اطلاعات زیادی نیست و نیاز به دموهای قالب دارید می‌توانید از این روش استفاده کنید و در غیر اینصورت بهتر است از روش قبلی استفاده کنید.

ولی متاسفانه این روش طوری است که با مطالعه به راحتی نمی‌توان متوجه آن شد ولی به طور خلاصه مشابه نصب وردپرس روی هاست است و اگر از این روش استفاده کنید مجبور میشوید تا تمام پوشه ها و اطلاعات و محتوای سایت‌تان را پاک کنید و سایت خود را از صفر با این قالب و دموهای نصب شده مجدد استارت بزنید.

جمع‌بندی کلی

در این جلسه از دوره آموزش رایگان ساخت سایت با وردپرس به خوبی قالب وردپرس را توضیح دادیم و اطلاعاتی مهم و کاربردی در رابطه با قالب وردپرس دادیم. همچنین نحوه نصب قالب وردپرس را به دو روش نصب فایل فشرده از طریق پیشخوان وردپرس و Easy installer که برای قالب های پولی بود توضیح دادیم.

این آموزش چقدر برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز: ۱ / ۵. تعداد رای: ۱

هنوز امتیازی ثبت نشده! شما اولین نفر باشید...

صالح زارعی

مدیر و بنیان‌گذار لردات. جاده‌های سراشیبی‌را طی می‌کنم تا به اهدافی که دارم برسم...

نظر یا سوالی دارید؟