امنیت سایت وردپرسی مستلزم هوشیاری در تمام جنبه های طراحی و استفاده از آن است. این مقاله مقدماتی قطعا شما را به یک معلم محافظ امنیت وب سایت تبدیل نمی کند، اما به شما کمک می کند بفهمید که تهدیدات از کجا می آیند و چه کاری می توانید انجام دهید تا برنامه های وب سایت خود را در برابر رایج ترین حملات مقاوم تر کنید. بنابراین اگر قصد افزایش امنیت سایت خود را دارید با ما همراه باشید تا به مهمترین نکات افزایش امنیت سایت بپردازیم.

این کابوس هر صاحب وب سایتی است که یک روز از خواب بیدار شود و متوجه شود که یک حفره امنیتی به قصد هک کردن وب سایت آنها مورد سوء استفاده قرار گرفته است. متأسفانه، این وضعیتی است که بیشتر از چیزی که تصور می شود اتفاق می افتد. مهمتر از همه، به محض اینکه صاحب یک کسب و کار هستید و شهرت خاصی دارید، خطر حتی بیشتر می شود، زیرا چالش هک کردن سایت جالب می شود. 

به همین دلیل بسیار مهم است که مطمئن شوید همه چیز در جای خود قرار دارد تا از وب سایت به خوبی محافظت شود و بررسی های منظم برای شناخت آسیب پذیری های احتمالی وجود داشته باشد. 

هکرها خلاق هستند و انواع مختلفی از حملات دارند که می توانند سایت شما را هک کنند. نکات زیر کلی هستند و راه حل های مطلق را نشان نمی دهند، اما همچنان ممکن است به جلوگیری از اکثر مشکلات احتمالی کمک کنند. همچنین مهم است که نکات افزایش امنیت سایت را بر اساس نوع وب سایت خود اولویت بندی کنید.

نکات افزایش امنیت سایت
نکات افزایش امنیت سایت

تغییر رمزهای عبور

ممکن است توصیه ابتدایی به نظر برسد، اما هر سال می بینید که چقدر مردم در این سطح ضعیف هستند. در حال حاضر، اغلب می بینیم که به طور معمول چگونه رمزهای عبور بسیار ساده هنوز هم مورد استفاده قرار می گیرند. “1234” و “abcd” باید حذف شود، به خصوص هنگامی که صحبت از دسترسی به قسمت امنیت سایت و ورود به پایگاه داده می شود.

از طرف دیگر، حتی اگر از رمزهای عبور پیچیده استفاده می کنید، باز هم بهتر است اغلب آنها را تغییر دهید. برای کمک به حفظ و افزایش امنیت وب سایت، می توانید از یک مدیریت رمز عبور استفاده کنید.

استفاده از ابزارهایی مانند KeePass یا LastPass می‌تواند به شما رمز عبورهایی بدهد که به اندازه کافی پیچیده هستند تا هکرها را فریب دهند. همچنین به خاطر داشته باشید که استفاده از رمز عبور یکسان برای بیش از یک سرویس توصیه نمی شود، زیرا اگر قربانی هک شوید، آسیب پذیری زیادی به دنبال دارید. 

نظارت فعالیت پایگاه داده

یکی از نکات افزایش امنیت سایت نظارت بر پایگاه داده است. پایگاه های داده به ویژه در برابر حملات آسیب پذیر هستند، به خصوص زمانی که کاربران می توانند فایل های پیوست شده را ارسال کنند یا فرم هایی را پر کنند که بتوانند کد بنویسند.

بنابراین ارزیابی این امر ضروری است که آیا افرادی که از سایت بازدید می کنند امکان دسترسی به کد و ایجاد تغییرات در آن با استفاده از این تکنیک وجود دارد یا خیر. اگر قادر به انجام این کار هستید، خودتان را امتحان کنید. در غیر این صورت، از استخدام کارشناسان برای افزایش امنیت سایت دریغ نکنید.

در این راستا، توجه داشته باشید که فعال کردن Google Webmaster Tools (کنسول جستجوی گوگل) یک راه عالی برای آگاهی از فعالیت های غیرعادی است که در سایت شما اتفاق می افتد. در واقع، از آنجایی که گوگل به طور مرتب فهرست جستجوی خود را به روز می کند، می تواند به سرعت هر گونه فعالیت مشکوک را تشخیص دهد بنابراین توجه به این مورد از نکات افزایش امنیت سایت بسیار موثر است.

بروزرسانی و آپدیت

تمامی نرم افزارهای مرتبط با امنیت وب سایت شما باید به طور مرتب به روز شوند. احتمالاً از CMS یا نرم افزار مرتبط با سرور خود استفاده می کنید. در طول هر به روز رسانی، حفاظت های اضافی یکپارچه شده و آسیب پذیری ها مهر و موم می شوند.
بنابراین، این “به روز رسانی ها” اهمیت حیاتی برای حفظ امنیت سایت شما را دارند. همچنین می‌توانید از نرم‌افزاری استفاده کنید که وجود آسیب‌پذیری در نرم‌افزار را به شما هشدار می‌دهد. هنگامی که اعلانی دریافت می کنید، مطمئن شوید که در اسرع وقت پاسخ دهید.

اشتراک نزاشتن اطلاعات مهم

به عنوان مثال، زمانی که سایت شما پیام های خطا صادر می کند، باید مطمئن شوید که این پیام ها اطلاعات زیادی (از جمله کلیدهای API) را نشان نمی دهند. در همه شرایط، مطمئن شوید که اطلاعات و پیام‌هایی که با کاربران به اشتراک می‌گذارید تا حد امکان حاوی داده‌های خصوصی کمتری باشد. 

نکات افزایش امنیت سایت
نکات افزایش امنیت سایت

فعال کردن گواهی SSL

یکی دیگر از مهم ترین نکات افزایش امنیت سایت HTTPS  می باشد. کد HTTP باید با گواهی SSL فعال شود. در واقع، دومی شکلی از امنیت بیشتر را برای بازدیدکنندگان شما و برای خودتان اعمال می کند. 

نصب افزونه‌های افزایش امنیت

یکی از افزونه های خوبی که می توانید روی سایت خود نصب کنید، افزونه امنیت کامل وردپرس است که امنیت وب سایت شما را افزایش می دهد، هدف اصلی آنها مسدود کردن مسیر هکرهای احتمالی است. بسته به نیاز خود گزینه های زیادی پیدا خواهید کرد.
به عنوان مثال، برخی از افزونه ها به طور خاص برای وردپرس طراحی شده اند در حالی که برخی دیگر با CMS کار می کنند. پس علاوه برتوجه به نکات افزایش امنیت سایت، تحقیقات خود را انجام دهید و بررسی ها را بیشتر کنید تا به میزان قابل اعتماد بودن آنها پی ببرید.

بکاپ‌گیری منظم

پشتیبان گیری از وب سایت شما باید در فواصل زمانی معین انجام شود. چگونه پشتیبان گیری می تواند به بهبود امنیت سایت کمک کند؟ در واقع، اگر مشکلی دارید، می توانید به سرعت سایت را بازیابی کنید و بدون دردسر زیاد آن را دوباره راه اندازی کنید.
اکثر سرویس های میزبانی یک گزینه پشتیبان ارائه می دهند. همچنین می‌توانید ببینید که آیا نرم‌افزار CMS شما دارای این گزینه است یا می‌توانید افزونه‌ای را نصب کنید که کار را به‌طور خودکار انجام دهد.

در این مورد از مهم ترین نکات افزایش امنیت سایت، اجازه دهید مشخص کنید که باید تعداد نسخه های پشتیبان تهیه شده را با تعداد به روز رسانی های انجام شده در سایت مقایسه کنیم. بنابراین، اگر یک روز در میان به‌روزرسانی می‌کنید، باید ۱۵ نسخه پشتیبان در ماه انجام دهید. 

تست سطح امنیت سایت

ابزارهایی وجود دارند که به شما امکان می دهند سطح امنیت سایت خود را تشخیص دهید. این ابزارها بسیار مفید هستند و در صورت نیاز می توان آنها را به صورت منظم چه به صورت هفتگی و چه ماهانه فعال کرد. اسکن های امنیتی نیز باید هر زمان که تغییر متوسط ​​یا بزرگی در سایت ایجاد می شود، انجام گردد. 

برطرف کردن نقاط ضعف

در هر شرایطی که هستید، یکی از مهم ترین و اصلی ترین نکات افزایش امنیت سایت که  باید برای حفظ امنیت وب سایت خود انجام دهید این است که هر مورد آسیب پذیری را که در وب سایت خود پیدا می کنید در سریع ترین زمان ممکن برطرف کنید.
قبل از واکنش، منتظر بروز مشکل نباشید! در واقع، حتی اگر نقص جزئی باشد، می تواند شما را در معرض مشکلات مهمی قرار دهد. شما تخصص لازم برای ایجاد تغییرات لازم را ندارید؟ پس با متخصصان تماس بگیرید! 

امنیت در وبسایت های تجارت الکترونیک

ما چندین بار در طول مقاله ی مهم ترین نکات افزایش امنیت سایت به آن اشاره کرده‌ایم، اما ذکر مجدد آن ضروری است: وقتی صحبت از یک سایت تجارت الکترونیکی می‌شود، اقدامات امنیتی ضروری‌تر است. بازدیدکنندگان سایت شما باید بدانند که می توانند به شما اعتماد کنند.

اگر نقض امنیتی رخ دهد و اطلاعات شخصی آنها دزدیده شود، بازیابی اعتماد آنها برای شما بسیار دشوار خواهد بود. بیشتر توصیه‌های ارائه شده در بالا در مورد سایت‌های تجارت الکترونیک اعمال می‌شود، اما برای تضمین بیشتر در افزایش امنیت وب سایت، باید از یک متخصص مشاوره بگیرید که بتواند اقداماتی را که دقیقاً مطابق با نیازهای شما و کاربران شما تنظیم شده است، به شما ارائه دهد.

 امنیت در وبسایت های تجارت الکترونیک
امنیت در وبسایت های تجارت الکترونیک

جمع‌بندی کلی

در نتیجه باید گفت که هیچ کس در امان نیست و ما باید هوشیار باشیم، بدون اینکه دچار پارانوئید شویم. امنیت سایت شما باید در مرکز نگرانی های شما باشد، به خصوص زمانی که مشتریان شما از آن برای تراکنش استفاده می کنند. امنیت سایت خود را به طور مرتب توسط ارائه دهندگان خدمات تخصصی بررسی کنید.

برای اینکه در بهترین حالت مطمئن شوید که اقدامات امنیتی به درستی اعمال می‌شوند و هیچ نقض امنیتی شناخته‌شده‌ای نمی‌تواند امنیت وب‌ سایت شما را به خطر بیندازد، توصیه می‌کنیم مرتباً یک ممیزی امنیتی توسط ارائه‌دهندگان خدمات متخصص برای این نوع خدمات انجام گردد. توصیه می کنیم علاوه بر رعایت نکات افزایش امنیت سایت، به طور منظم بر فعالیت وب سایت خود، به ویژه سیستم مدیریت محتوای خود (به روز رسانی مقالات، اتصال به پورتال مدیریت وب سایت، بایگانی فایل ها و غیره) نظارت داشته باشید تا فعالیت غیرعادی را شناسایی کنید و در صورت لزوم اقدامات لازم را برای حل و فصل انجام دهید.

این آموزش چقدر برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز: ۱ / ۵. تعداد رای: ۱

هنوز امتیازی ثبت نشده! شما اولین نفر باشید...

تیم تولید محتوا

در تیم تولید محتوای لردات در تلاشیم تا مقالات آموزشی طراحی و مدیریت وبسایت را به بهترین شکل برای شما آماده و منتشر کنیم.

21

مقالات مرتبط

نظر یا سوالی دارید؟